10 wartościowych książek o ekonomii i finansach dla dzieci i rodziców

W finansach osobistych praktyka czyni mistrza, ale bez dobrej bazy teoretycznej się nie obejdzie. A jednym ze sposobów, by z teorią i definicjami się oswoić, jest jak wiadomo lektura. Okazuje się, że na polskim rynku wydawniczym jest całkiem sporo dobrych lub bardzo dobrych pozycji, które umożliwiają dzieciom i młodzieży przyswoić sobie podstawowe zagadnienia w formie lekkiej i przyjemnej. Ostatnio opublikowałem trzy artykuły o podobnej tematyce – o paradoksach edukacji finansowej w Polsce, o potrzebie i korzyściach z edukacji finansowej, oraz o tym, jak można ją poprawić.  Ten wpis jest więc kolejnym z serii poświęconej edukacji finansowej.

Oto moja subiektywna lista książek o ekonomii i finansach osobistych dla dzieci, młodzieży i ich rodziców, po które z pewnością warto sięgnąć.

#1

Ekonomia. To, o czym dorośli ci nie mówią. Bo często sami nie wiedzą.

Mój absolutny faworyt na tej liście. Edytorsko dopracowana w każdym szczególe. A przede wszystkim ilość podejmowanych tematów robi wrażenie. Niemal na każdej stronie na dzieci czeka mini komiks z zabawną puentą. Z naszymi dziećmi poczytamy tu m.in. o dziurze budżetowej, hiperinflacji czy o rajach podatkowych. Książka podzielona jest na siedem rozdziałów: Pieniądze, Podatki, Budżet domowy, Budżet państwa, Gospodarka, Bank i Moja firma.

Dla kogo: dla dzieci mniej więcej w wieku 7-14 lat.

Autor: Boguś Janiszewski
Rysunki: Max Skorwider
Wydawnictwo: Publicat
Ilość stron: 143
Cena okładkowa: 39,90 zł
ISBN: 978-83-245-2132-6

#2

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna).

Najcięższa książka na tej liście. Ponoć grube tomiska zawsze lepiej się sprzedają. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale ta pozycja z pewnością zasługuje na status bestsellera. Każdy temat przedstawiony jest w formie małego opowiadania. Książka jest bogato ilustrowana, z czcionką dużą i czytelną. Nic tylko czytać dzieciom lub zachęcać je, by same czytały. Warto.

Dla kogo: dla dzieci mniej więcej w wieku 7-12 lat.

Autor: Grzegorz Kasdepke
Komentarzami opatrzył: Ryszard Petru
Ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2016
Ilość stron: 226
Cena okładkowa: 49 zł
ISBN: 978-83-7785-793-9

#3

Sztuka liczenia do trzech. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach.

Dobrze i lekko napisany poradnik dla rodziców. Propaguje metodę tzw. trzech słoików. Idea polega na dzieleniu kieszonkowego na trzy kategorie: wydaję, oszczędzam i pomagam. Polecam.

Dla kogo: dla rodziców i jako pretekst do rozmowy.

Autor: Ron Lieber
Wydawnictwo: GW Foksal
Data wydania: 2016
Ilość stron: 265
Cena okładkowa: 34,99 zł
ISBN: 978-83-280-2594-3

#4

Pieniądze nie rosną na drzewach. Wszystko o zarządzaniu swoimi pieniędzmi.

Bardzo porządnie wydana i napisana książka. Jest słowniczek trudniejszych pojęć, są pytania podsumowujące. Kolejna wartościowa pozycja na półce każdego rodzica.

Dla kogo: dla dzieci mniej więcej w wieku 7-14 lat

Autor: Paul Mason, Mike Gordon
Wydawnictwo: Debit
Ilość stron: 48
Cena okładkowa: –
ISBN: 978-83-7167-848-6

#5

Pieniądze na stół. O finansach na wesoło.

UWAGA: KSIĄŻKA DOSTĘPNA W SKLEPIE NA MOIM BLOGU – SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ >
Fantastycznie napisana i zilustrowana książka. Ciekawych tematów bez liku. Jest nawet indeks i słowniczek trudniejszych pojęć. Gorąco polecam.

Dla kogo: dla dzieci mniej więcej w wieku 7-14 lat

Autor: Alvin Hall
Wydawnictwo: National Geographic
Data wydania: 2012
Ilość stron: 96
Cena okładkowa: 29,90 zł
ISBN: 978-83-7596-283-3

#6

Bank taty. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej.

Ciekawe, oryginalne podejście do finansowej edukacji w warunkach domowych. Dużo praktycznych porad. Niektóre uświadamiają sprawy, o których mało się mówi i myśli w kwestii edukowania najmłodszych. Na przykład pojęcia, których używamy. Dla dorosłych oszczędzanie długoterminowe ma inny wydźwięk niż dla dziecka. Którego perspektywa czasowa jest zupełnie inna. Dla niego 1 rok to abstrakcyjnie długi szmat czasu, a 10 lat to trudno sobie nawet wyobrazić.

Dla kogo: poradnik dla rodziców i jako pretekst do ciekawych eksperymentów domowych w zakresie edukacji finansowej.

Autor: David Owen
Wydawnictwo: Studio Emka
Data wydania: 2005
Ilość stron:147
Cena okładkowa: 26 zł
ISBN: 83-88931-67-9

#7

Pieniądze nie spadają z nieba. Jak uczyć dziecko obchodzenia się z pieniędzmi.

Najstarsza pozycja na tej liście, oryginalne wydanie pochodzi aż z roku 1997. Zamieszczam ją tutaj właściwie z jednego powodu. Aby pokazać, że lata lecą, a problemy i tematy związane z edukacją finansową pozostają w zasadzie te same co niegdyś.

Dla kogo: poradnik dla rodziców i jako pretekst do dyskusji z nastolatkiem

Autor: Karin Arndt
Wydawnictwo: KDC
Data wydania: 2001
Ilość stron: 206
Cena okładkowa: –
ISBN: 83-88729-05-5

#8

Nauczka, czyli jak przekuć porażkę w sukces. Wychowawcze pułapki i sekrety.

Typowy, ale dobrze napisany poradnik dla rodziców. Jednak zamieszczam go na tej liście, bo może służyć jako pretekst do ciekawej rozmowy ze starszymi dziećmi i nastolatkami.

Autor: Jessika Lahey
Wydawnictwo: GW Foksal
Data wydania: 2016
Ilość stron: 268
Cena okładkowa: 39,99 zł
ISBN: 978-83-280-2855-5

#9

Dzieci mądre finansowo. Jak wychować następne pokolenie, by wygrywało w sferze finansów.

Osobiście nie przepadam za Ramseyem z wielu powodów, a książkę kupiłem, bo jako jedna z nielicznych osób w Polsce podejmujących w swoich publikacjach tematykę edukacji finansowej muszę być na bieżąco. Nie miałem więc innego wyjścia, tym bardziej, że tytuł książki pokrywa się z moimi zainteresowaniami. I muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony. Dużą część książki zajmują wypowiedzi jego córki, Raczel Cruze. I nawet jeśli weźmiemy poprawkę na realia amerykańskie, jakie opisywane są w książce, to ogólny przekaz książki ma dużo sensu. Generalnie chodzi o promowanie gospodarności u dzieci i zachęcanie ich do jak najszybszego zarabiania choćby drobnych sum. Typowo amerykański model wychowania, powiecie. Tak, ale akurat taka postawa u młodzieży zazwyczaj dobrze rokuje na przyszłość, jeśli mówimy o nawykach finansowych i decyzjach podejmowanych w przyszłości jako dorosły.

Dla kogo: dla nastolatków i ich rodziców.

Autor: Dave Ramsey, Rachel Cruze
Wydawnictwo: Szaron
Data wydania: 2016
Ilość stron: 304
Cena okładkowa: 34,90 zł
ISBN: 978-83-65553-20-1

#10

Rozmowy z użyciem głowy, czyli ekonomia dla dzieci.

Krótkie opowiastki z morałem. Idealne do poczytania młodszym dzieciom, a starsze mogą z zainteresowaniem same sobie poczytać. Poszczególne opowiastki poświęcone są pieniądzom, bankom, monopolom, giełdzie, budżetowi, podatkom, inflacji, konsumentom i bezrobociu.

Dla kogo: jak podaje autorka, dla dzieci w wieku 9-14 lat.

Autor: Anna Garbolińska
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2012
Ilość stron: 82
Cena okładkowa: 32,90 zł
ISBN: 978-83-7722-366-6

W artykule wykorzystano darmowe zdjęcie z serwisu Freepik.

Wojciech Głąbiński

5 Comments

  1. Polecam też „Pestka, drops, cukierek” Grzegorza Kasdepke, to ekonomia w formie fabularnej. Do tego komentarze i wyjaśnienia pojęć Ryszarda Petru.

  2. Ja jeszcze bym dodał, bo ostatnio kupiłem na inlabi .com książkę o Janku który więcej widział… Książka, która zawiera serii opowiadań inspirujących ciekawych dla dziecka chociaż i dorosły znajdzie coś dla siebie. Delikatne wprowadzenie i pobudzenie do przedsiębiorczości. Widzę,że ceny są podawane – to teraz ona kosztuje 29zł. Uważam, że naprawdę WARTO

Comments are closed.