20 pomysłów na prezenty dla szachistów

Jaki prezent wybrać dla początkującego szachisty lub szachistki? A jaki dla kogoś, kto gra w szachy od wielu lat i trudno go zaskoczyć? Co może sprawić radość dziecku, a co osobie dorosłej? O jakim szachowym gadżecie nie pomyślałeś, a jest łatwo dostępny i niezbyt drogi? Być może zadałeś sobie w ostatnim czasie jedno z takich pytań. Jeśli tak, to służę pomocą i zachęcam do zapoznania się z długą listą pomysłów na nietuzinkowe prezenty dla każdego szachisty.

Zegary szachowe.
Elektroniczny zegar szachowy przyda się każdemu szachiście, a stosunkowo mało osób go posiada. Najtańsze zegary kosztują około 100 zł, droższe modele powyżej 300-400 zł. W najtańszych modelach nie ma funkcji dodawania czasu po każdym ruchu i kilku innych dodatkowych funkcji, ale na początek może wystarczyć.

Szachownice i zestawy szachów.
Na fali popularności szachów szachownice może już kupić niemal wszędzie. O tym, jakie zdecydujemy kupić, decyduje jak zwykle zasobność portfela i nasz gust. Polecam szachy turniejowe lub szachy drewniane w cenie do 100 zł.

Szachy magnetyczne.
Idealne na podróż, wczasy czy weekendowy wyjazd. Można nimi grać niemal wszędzie, bez ryzyka przewrócenia się bierek podczas rozgrywania partii. Ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Szachy artystyczne.
Tutaj wybór jest przeogromny. W sprzedaży jest wiele zestawów szachów wykonanych przez lokalnych artystów, a także sporo zestawów tematycznych. Ceny przeróżne, od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych! Markowe, przepiękne zestawy SkylineChess kosztują nawet 10 000 złotych i więcej.

Szachownice z podłączeniem do internetu.
Używane na większych turniejach szachowych. Plus jest taki, że każda partia rozgrywana na takiej szachownicy jest w czasie rzeczywistym widoczna w internecie i w związku z tym że mamy dostęp do zapisu partii, możemy je później przeanalizować we własnym zakresie lub z pomocą fachowca. Koszt dość wysoki, ponad 1500 zł.

Abonamenty i pakiety premium w serwisach szachowych.
W życiu każdego szachisty przychodzi taki moment, gdy zaczynamy szukać możliwości wszechstronnego treningu – debiutów, motywów taktycznych, końcówek. To wszystko znajdziemy w popularnych serwisach szachowych, jednak aby móc korzystać z większości lub wszystkich funkcji, musimy uiścić opłatę miesięczną lub roczną. Koszt roczny od 100 zł do kilkuset.

Książki szachowe.
Książek szachowych dostępnych jest na rynku cała masa. Od popularnych tytułów (np. Gambit królowej), poprzez książki o historii szachów (np. Arcymistrzowie), a skończywszy na typowych poradnikach (np. Graj jak Arcymistrz Kotova). Dla początkujących polecam mój poradnik – Adrenalina dla umysłu, czyli jak zacząć przygodę z szachami.

Kubki i inne gadżety szachowe.
W niektórych serwisach można kupić kubki z motywami szachowymi. Prezent tani, ale może sprawić dużo radości. W końcu partie szachowe mogą długo trwać, więc herbata czy kawa z ulubionego kubka szachowego to nie jest zły pomysł. Inne gadżety też warto sprawdzić. Ostatnio natknąłem się nawet na sklep z muszkami z motywami szachowymi.

Plakaty szachowe.
Nie znalazłem wielu plakatów szachowych w polskich sklepach internetowych, ale za granicą funkcjonuje co najmniej kilka sklepów, który mają w swojej ofercie przeróżne plakaty szachowe. Koszt – zwykle powyżej 100 zł plus przesyłka.

Notatniki szachowe.
Bardzo przydatny – i tani (10-20 zł) – gadżet dla szachistów na każdym poziomie zaawansowania. Można zapisywać swoje partie, nauczywszy się najpierw tzw. notacji szachowej, co bardzo się przyda, gdy zechcemy wziąć udział w turnieju o kategorie szachowe lub w turnieju szachów klasycznych (standardowych), gdzie zapis partii jest obowiązkowy.

Smartfon.
Jeśli jeszcze nie masz smartfona, to czas o nim pomyśleć, bo z punktu widzenia szachisty umożliwia rozwiązywanie zadań szachowych, i rozgrywanie partii, niemal w każdym miejscu. Odradzam jedynie granie blitzów i bulletów w pociągach dalekobieżnych – nie wszędzie jest dobry zasięg i po prostu rozgrywana partia może nam się “zawiesić” i przegramy na czas. Wiem, co mówię, sam to przeżyłem parę razy.

Filmy o tematyce szachowej.
Nie tylko Gambit królowej jest wart obejrzenia. Inne filmy o tematyce szachowej to przede wszystkim Pionek, a także Szachistka, Turniej czy Szachowe dzieciństwo. Część z tych filmów jest dostępna na DVD, część w serwisach VOD. Pakietów z kilkoma filmami szachowymi jak na razie nie spotkałem w żadnym sklepie, ale to pewnie tylko kwestia czasu, gdy takie się pojawią w ofercie.

Zajęcia szachowe online.
To dobre rozwiązanie, skoro i tak większość czasu spędzamy w domu. Warto rozważyć skorzystanie z takich usług, nawet gdyby to miało być tylko parę lekcji. Doświadczony nauczyciel lub trener pomoże zrobić szybki postęp, wyjaśniając na bieżące wszelkie wątpliwości.

Internetowe kursy szachowe.
To raczej propozycja dla graczy na bardziej zaawansowanym poziomie. Na takim kursie nauczymy się zazwyczaj kilku wariantów w jednym z popularnych, lub mniej popularnych, debiutów. Najwięcej tego rodzaju kursów znajdziemy na Chess24.com.

Zapisanie do klubu szachowego.
Jeśli chcesz zrobić naprawdę duży postęp – i masz sporo czasu – możesz dołączyć do lokalnego klubu szachowego. Co prawda w wielu klubach rekrutacja dotyczy głównie dzieci i młodzieży, ale w wielu klubach nic nie stoi na przeszkodzie, by także dorośli mogli wstąpić do klubu. Zalety – regularne spotkania w trenerami oraz trening i rozgrywanie partii w skromnym gronie znajomych. Obecnie zajęcia głównie online, ale jak tylko to będzie znów możliwe, zaczną się wspólne wyjazdy na turnieje szachowe. Koszt – wstąpienie do klubu zwykle bezpłatne, koszt zajęć – zróżnicowany, zależy od ilości godzin w tygodniu.

Stacjonarny kurs szachowy z arcymistrzami.
Co jakiś czas najlepsi szachiści w Polsce organizują kilkudniowe obozy szachowe. W ich programie szachy są od rana do wieczora – trening, mini-turnieje, analizy partii. Drogo, ale na pewno warto pomyśleć o intensywnym treningu z najlepszymi szachistami, jeśli marzymy o sukcesach turniejowych.

Obozy i kolonie szachowe.
Obecnie w branży panuje posucha, ale gdy tylko skończy się lockdown, warto wziąć pod uwagę taką formę wakacyjnego lub zimowego wypoczynku. Kilkanaście dni różnych atrakcji, z szachami w roli głównej, to idealny prezent dla niejednego dziecka.

Wydanie w formie książkowej zapisów najlepszych partii.
Taki prezent wymaga więcej starań i przygotowań, ale warto. Idealne dla osoby, która rozgrywa dużo partii online lub partii turniejowych z zapisem. Rzucam tylko pomysł, bo wykonanie będzie wymagało trochę fachowej wiedzy (jakie partie wybrać)… i dostępu do zapisu partii osoby, której chcemy zrobić taki prezent.

Książki lub gadżety z autografem znanego szachisty.
Nie będzie łatwo, ale można popytać tu i ówdzie wśród znajomych szachistów. Szczęściu trzeba pomóc. Można też poszukać na aukcjach internetowych lub na fanpejdżach szachowych.

Torty i wypieki z motywem szachowym.
Coraz bardziej popularny prezent dla szachistów, inspirację można znaleźć choćby na Instagramie, szukając hasztagów #chesscake. Jeśli nie potrafisz samodzielnie tego przygotować, zawsze możesz to zlecić profesjonalistom.

Wojciech Głąbiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.