Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa – rekomendacja #1

Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa – Kai-Fu Lee
Wydawnictwo Media Rodzina, 2019

Wybrane wątki i tezy, czyli dlaczego warto sięgnąć po tę książkę:

 1. Kai-Fu Lee to jeden z najbardziej znanych i cenionych specjalistów z branży SI, a opisywane tu procesy są ważne i nadal aktualne. Książka została wydana w języku angielskim w 2018 roku, polskie tłumaczenie ukazało się w 2019 roku (Wyd. Media Rodzina).
 2. Przegrana Ke Jie z AlphaGo w 2017 roku – oglądana na żywo przez 280 mln Chińczyków – zapoczątkowała rządowe i inwestycyjne szaleństwo na punkcie sztucznej inteligencji w Chinach. Kai Fu Lee nazywa je efektem Sputnika, gdy na wieść o pierwszym satelicie radzieckim na orbicie w 1957 roku Amerykanie rozpoczęli program kosmiczny, zakładając NASA w 1958 roku. 
 3. Zdaniem autora, już teraz w wyścigu o dominację w dziedzinie SI liczą się tylko USA i Chiny, głównie ze względu na dostęp do ogromnej ilości danych, zatrudnianiu najlepszych specjalistów i niemal nieograniczonemu dopływowi kapitału inwestycyjnego. Z zastrzeżeniem, że Chiny we wszystkich tych sferach zaczynają prześcigać USA, a za kilka lat totalnie ich zdominują.
 4. Zdaniem autora, chińskie startupy kierują się wyłącznie zyskiem, a firmy w Dolinie Krzemowej zaczynają zawsze od misji. To sprawia, że konkurencja w Chinach jest gigantyczna i bardzo agresywna, co z jednej strony zmniejsza szanse na finalny sukces, ale zarazem napędza innowacyjność i promuje najbardziej dynamicznych przedsiębiorców.
 5. Filozofia chińskich firm opierała się do niedawna na kopiowaniu najlepszych pomysłów z USA i innych krajów rozwiniętych. Teraz Chiny przechodzą do ofensywy, wykorzystując zdobyte wcześniej doświadczenia i zaczynają w wielu branżach dominować, czego przykładem jest właśnie branża sztucznej inteligencji. 
 6. Amerykańskie firmy nie rozumieją i prawdopodobnie nigdy nie zrozumieją kultury chińskiej, co sprawiło, że tak wielkie firmy jak eBay, Groupon czy Google nie odniosły sukcesu w Chinach, a lokalne firmy lepiej odpowiedziały na potrzeby klientów.  
 7. Kai-Fu Lee snuje ciekawe rozważania na temat SI, będąc w wielu kwestiach sceptykiem i racjonalistą. Książkę należy traktować z jednej strony jako bieżącą analizę całej branży SI, a z drugiej jako mocny komentarz i ostrzeżenie przed zbliżającymi się zmianami społecznymi, głównie na rynku pracy, będącymi skutkiem gwałtownego rozwoju SI, głównie w USA i Chinach.

  Jeśli chcesz wesprzeć ten serwis, zachęcam do zakupu – dla siebie albo na prezent – mojej książki, poradnika szachowego – Adrenalina dla umysłu, czyli jak zacząć przygodę z szachami.
  Dziękuję i zapraszam do lektury.

Wojciech Głąbiński