Adrenalina dla umysłu, czyli jak zacząć przygodę z szachami

Co zrobić, żeby nauczyć się grać w szachy na przyzwoitym poziomie? Masz dwa wyjścia. Albo rozgrywać jak najwięcej partii i uczyć się na zasadzie prób i błędów. Albo najpierw zapoznać się z podstawami, i dopiero potem grać coraz więcej. Paradoksalnie, obydwa podejścia są poprawne. Jest jednak jedno ale.

Podstawy w szachach to nie tylko zasady związane z ruchami poszczególnych bierek. To także wiele dodatkowych zasad związanych z taktyką, strategią, debiutami, grą środkową, końcówkami, a także związanych z udziałem w turniejach, zdobywaniem kategorii szachowych i podnoszeniem swojego rankingu.

Skoro więc chcemy nauczyć się rywalizować z innymi szachistami, musimy najpierw nauczyć się wszystkich podstawowych zasad. Dopiero gdy je poznamy, możemy zacząć myśleć o tym, jak pokonać bardziej doświadczonych szachistów.

W takim razie wystarczyłoby wziąć do ręki dowolny poradnik szachowy, przeczytać go i sprawa załatwiona. Niestety, gdy sam stanąłem przed takim zadaniem, okazało się, że na polskim rynku księgarskim nie ma takiej książki. Przez ponad dwa lata zbierałem doświadczenie, uczestnicząc w ponad stu turniejach – rozmawiałem w trenerami szachowymi, sędziami i organizatorami turniejów, rozegrawszy w tym czasie ponad dziesięć tysięcy partii.

A wszystko po to, aby napisać poradnik, jaki sam bym chętnie przeczytał na początku mojej przygody szachowej. Co więcej, napisałem go z punktu widzenia osoby, która wchodzi w środowisko szachowe z zewnątrz, chcąc dowiedzieć się najwięcej na każdy możliwy temat. Dlatego w poradniku znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań, które dla wielu trenerów i autorów poradników szachowych są tak oczywiste, że nawet o nich nie wspominają ani słowem.

Oto przykładowe pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w moim poradniku. Czy na pewno umiałbyś na nie odpowiedzieć już teraz?

1. Co to jest kwadrat pionkowy?

2. Czym jest zugzwang?

3. Jak zamatować przeciwnika wieżą i królem?

4. Na czym polegają szachy Fischera (960)?

5. Jak wygląda mat Beniowskiego?

6. Jak dać mata epoletowego?

7. Czym są pola prowadzące?

8. Na czym polega turniej kołowy?

9. Jakie debiuty zaliczane są do debiutów półotwartych?

10. Na czym polega słabość ostatniej linii?

11. Dlaczego w szachach online ranking początkowy jest zawsze ze znakiem zapytania?

12. Czym się różnią szachy bullet od szachów błyskawicznych (blitz)?

13. Na ile sposobów można wygrać partię szachową?

14. Czy na turniejach należy mówić “szach”?

15. Czy można kontynuować partię, gdy bierki były od początku źle ustawione?

16. Która kategoria jest wyższa – V czy I ?

17. Co oznaczają skróty IM, FM i GM?

18. Na czym polega system ELO?

19. Czy w każdym turnieju można zdobyć kategorię szachową?

20. Co oznacza PGN?

Po wielu miesiącach przygotowań, książka jest gotowa. Zapraszam Cię do lektury i zachęcam do rozpoczęcia niesamowitej przygody z szachami.

Na 268 stronach znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz, by opanować wszystkie podstawowe zasady, w tym:

– 33 sposoby, jak dać mata przeciwnikowi,
– 39 zasad związanych ze strategią w trzech etapach gry: w debiutach, w grze środkowej i w końcówkach,
– 25 najpopularniejszych motywów taktycznych, takich jak związanie, widełki, poświęcenia, atak z odsłony, cichy ruch, groźba matowa, kamikaze, odciągnięcie, podwójny szach, przeciążenie, przesłona, rentgen, ruch wtrącony, słabość ostatniej linii, szpila, szukanie i unikanie pata, unieszkodliwienie obrońcy, unikanie wiecznego szacha, zaawansowany pionek, zaciągnięcie, zdobycie figury, zugzwang i zwolnienie linii,
– 12 wskazówek, jak grać online,
– 28 kluczowych porad dotyczących udziału w turniejach klasycznych,
– 13 porad względem udziału w turniejach online,
– jak zdobywać kolejne kategorie szachowe,
– jak budować ranking FIDE.

Bo szachy nie są zwykłą grą. To królewska gra, kojarzącą się z inteligencją, myśleniem, logiką. Jednym słowem, to bodajże najbardziej znana gra na świecie. Szachy to także ukryte piękno i finezja, które można docenić dopiero wtedy, gdy potrafimy grać na poziomie średnio-zaawansowanym. Ale najpierw trzeba zacząć od podstaw, i o tym jest właśnie mój poradnik.

Tutaj możesz zapoznać się ze spisem treści, a tutaj możesz przejść do sklepu i wybrać wersję książki, która najbardziej Ci pasuje.

O szachach napisałem na tym blogu już sporo artykułów. Oto kilka z nich, które mogą okazać się przydatne dla gracza początkującego:

Dziękuję i zapraszam do lektury,

Wojciech Głąbiński

Wojciech Głąbiński