Studiowanie partii arcymistrzów z ulubionymi youtuberami

Oglądanie analizy partii rozegranych przez dawnych bądź obecnych arcymistrzów to ulubiona rozrywka niemal każdego szachisty. Nawet jeśli grasz na poziomie podstawowym, nie dość, że możesz podpatrzyć ciekawe rozwiązania na szachownicy, to przede wszystkim możesz docenić kunszt i maestrię poszczególnych szachistów. Każdego roku przybywa kanałów na YouTubie, gdzie możesz znaleźć analizy takich partii. Co więcej, niektórzy autorzy takich analiz potrafią tak ciekawie opowiadać, i zebrali tak liczne grono fanów, że ich analizy oglądają nawet ci, którym zależy głównie na ciekawej narracji i wysłuchaniu kolejnego odcinka swojego ulubionego youtubera. Oto lista moich ulubionych youtuberów, których analizy chętnie oglądam, do czego i Was gorąco zachęcam.

1. Marianczello.
W polskojęzycznym Youtubie niekwestionowaną gwiazdą jest autor ukrywający się pod pseudonimem Marianczello, którego aksamitny głos, swada i nietuzinkowa osobowość przyciągają dziesiątki tysięcy Polaków do regularnego poświęcenia kilku chwil szachom na najwyższym poziomie. Krótko mówiąc, nie znam nikogo, kto ciekawej analizuje partie na polskim youtubie, co nie znaczy, że inni robią to gorzej. Po prostu inaczej.

2. Mordimerchess.
Drugi Polak na liście, choć filmiki nagrywa w języku angielskim. Trzeba go pochwalić za systematyczność – od wielu miesięcy publikuje jedną analizę każdego dnia. A analizy są najwyższej próby, w mojej ocenie, jak i w ocenie wielu widzów, analizuje znacznie więcej wariantów niż Agadmator, przez co jego filmiki są znacznie dłuższe. Kanał mało znany, bo działa stosunkowo niedługo (ponad rok), a w efekcie trudno mu się przebić przez skomplikowane algorytmy YT. Zachęcam do subskrypcji.

3. Eric Rosen.
Kolejny fenomen. Słynie głównie z komentarzy dotyczących własnych partii, ale zdarzają mu się także analizy innych graczy. Zaczynał jako wykładowca na kanale Saint Louis Chess Club. Tak przy okazji, jeśli chcecie się nauczyć szybko sprytnych pułapek debiutowych, to rozglądnijcie się po jego kanale. Same perełki! Sam korzystam z wielu jego propozycji.

4. Mato Jelic.
Legenda szachowego Youtube’a. Zaczynał prawdopodobnie jako pierwszy, lub algorytmy YT go mocno polubiły, bo w pewnym czasie był numerem 1. Jednak jego znakiem rozpoznawczym były krótkie, zazwyczaj pięciominutowe filmiki, ze słynną pauzą – and now it’s a killer move!.

5. Agadmator.
W ostatnich latach absolutnie zdominował szachowego Youtube’a. Dziś ma ponad 880 000 subskrypcji, dziesiątki milionów wyświetleń. Ma to coś, co sprawia, że można go słuchać bez końca. No i angielski z chorwackim akcentem, co znacznie ułatwia słuchanie każdemu, kto uczy się angielskiego.

6. Ben Finegold.
Na koniec Ben Finegold. Kolejna legenda YT. W zasadzie od niego (i od Mato Jelica) zaczęła się moja przygoda z szachami na Youtubie. Nieco zarozumiały, ale jakże charakterystyczny głos, mimika i postura. Zaczynał na kanale Saint Louis Chess Club, obecnie publikuje na swoim kanale.

Wojciech Głąbiński